Przygotuj kartkę papieru i długopis. Zamknij oczy i wyobraź sobie swoją przestrzeń. Jaka ona jest? Opisz ją przymiotnikami – biała, czysta, przytulna, funkcjonalna itd.

A teraz przeczytaj przymiotniki i sprawdź czy te cechy przypadkiem nie opisują Ciebie? Przynajmniej częściowo.

Jesteśmy takie jak nasze otoczenie. To co w środku to i na zewnątrz. Przestrzeń, w której mieszkamy bardzo dużo o nas mówi. Dlatego tak ważne jest dbać o nasze mieszkania, sprzątać i napełniać je dobrą energią. Być może energii nie widać, ale co dasz to wraca i emanuje z powrotem – nawet z rzeczy.

Rytuał energetycznego czyszczenia przestrzeni trwa około 2-4 godzin w zależności od wielkości mieszkania.

Robi się go w środku dnia, po pełni jak księżyc się zmniejsza i idzie nów.

Robi się go raz do roku, ale również:

 • kiedy czujesz, że utknęłaś, nie wiesz jaką podjąć decyzję lub w przypadku powtarzających się problemów.
 • kiedy prześladują Cię emocje takie jak lęk, gniew czy stany depresyjne
 • kiedy coś się wydarzyło i chcesz o tym zapomnieć – choroba, kłótnia lub jakiś ciężki czas w życiu, który chcesz już zażegnać. Rytuał pozwoli Ci pójść dalej.
 • kiedy kupiłaś mieszkanie/dom. W mieszkaniu znajduje się energia poprzednich właścicieli. Także w przypadku nowego budynku jest tam wciąż energia konstruktorów/budowlańców i przestrzeń również wymaga oczyszczenia. Należy zrobić to przed przeprowadzką.
 • sprzedajesz mieszkanie – należy oczyścić przestrzeń, aby Klienci poczuli świeżą energię i wtedy sprzeda się szybciej
 • możesz zrobić rytuał aby odświeżyć energię w pomieszczeniu dla siebie i przyciągnąć obfitość, marzenia czy inne cuda do swojego życia.

3 zasady rytuału:

 1. Czyszczenie następuje od najniższych pięter do najwyższych.
 2. Uzyskaj pozwolenie na czyszczenie energii od innych mieszkańców (rodziny, partnera, dzieci).
 3. Antyki – posiadają energię poprzednich właścicielki, przed wniesieniem do domu musisz je oczyścić.

Kiedy nie robić oczyszczania:

 • kiedy nie czujesz się najlepiej, masz niską energię lub jesteś chora
 • kiedy masz otwarte rany, jesteś w czasie okresu lub w ciąży

Zanim zaczniesz oczyszczanie energetyczne musisz wysprzątać porządnie mieszkanie.

Ale zanim to zrobisz zamknij oczy i pomyśl o miejscu w Twoim mieszkaniu, które jest najbardziej zawalone rzeczami. Następnie napisz na kartce wszystkie emocje i uczucia jakie wywołuje w Tobie ten deklater, jak na niego patrzysz w myślach?

Większość uczuć, które poczułaś zapewne jest negatywna. Tak właśnie negatywnie energetycznie obarcza nas bałagan, który mamy w mieszkaniu.

Czy wiesz, że osoby, które mają dużo rzeczy na podłodze prawdopodobnie mają również depresję. Osoby zaś, które mają duży bałagan i lubą tzw. Chomikować rzeczy prawie nigdy nie doświadczają obfitości finansowej. Przywiązanie do rzeczy powoduje, że okuwają nas one niczym łańcuchy i nie możemy rozwinąć przez to naszych skrzydeł.

A teraz wyobraź sobie, że odgraciłaś najbardziej zagracone miejsce w Twoim domu – jest ono teraz poukładane i czyste. Jak się czujesz? Jakie emocje teraz ono w Tobie wywołuje. Prawdopodobnie będzie to lekkość, radość, ulga.

Kiedykolwiek robisz coś dobrego dla swojej przestrzeni to tak jak robiłabyś coś dla siebie. To jest jak okazywanie miłości samej sobie. Dzięki temu możesz uzyskać większą pewność siebie i kontrolę nad swoim życiem.

Sprzątanie (dekluter) nie powinien ograniczać się tylko do Twojego mieszkania – dotyczy to także Twojego biura, schowka, garażu, samochodu, torebki, portfela czy nawet komputera. Za każdym razem jak porządkujesz te rzeczy będziesz mieć uczucie ulgi i otwierać przestrzeń na nowe. Nie chodzi tylko o porządkowanie, ale także usuwanie/wyrzucanie wszystkiego, czego już nie używasz lub co już nie jest Ci do niczego potrzebne na ten moment.

Musisz pozbyć się starych rzeczy, aby zrobić miejsce na nowe – te których teraz pragniesz. 

PRZYKŁAD

Co należy przebierać i wyrzucać najczęściej?

 • ubrania i buty
 • magazyny, gazety, książki, które zalegają na półkach i nikt nie chce ich czytać.
 • niechciane prezenty

Upewnij się, że na ścianach nie wiszą obrazy, które mają depresyjny lub smutny wyraz. Wszystko co Ciebie otacza ma na Ciebie nieustanny wpływ, nawet jeśli tego świadomie nie zauważasz, Twoje podświadomość rejestruje to.

4 zasady odgracania:

1. Nigdy nie kładź niczego pod łóżkiem, gdyż nie pozwoli Ci to spać spokojnie.

2. Nigdy nie kładź niczego na szafie, bo będziesz miała odczucie ciężaru na plecach

3. Napraw wszystko co szwankuje – urwane klamki, cieknące krany, niedomykające się szuflady

4. Upewnij się, że wszystkie zegary chodzą, a palniki w kuchni są sprawne i po równo używane. 

Co jeśli nie masz siły sprzątać i nie możesz wziąć się za odgracanie przestrzeni? No właśnie – graty ciągną bardzo dużo energii, więc nic dziwnego, że nie możesz się zabrać za sprzątanie. To jak błędne koło.

Zacznij od małych korków – uporządkuj jedną szufladę na początek.

Być może potrzebujesz się skontaktować też ze swoim bałaganem. Może jak byłaś mała – narzucano Ci sprzątanie pokoju i teraz to, że posiadasz własną przestrzeń i nic nie musisz daje Ci poczucie wolności. Zdemaskuj nieświadomą potrzebę co daje Ci zbieranie rzeczy?